Národopisné a textilní Muzeum Aš
Historie muzea Aš
Národopisné a textilní muzeum Aš představuje bohatou historii a kulturní dědictví města Aš. Muzeum, založené roku 1892, se pyšní rozmanitými sbírkami lidových a textilních předmětů, které dokumentují slávu místního průmyslu a kultury. Muzeum nabízí tematické výstavy, přednášky a podporuje badatele zajímající se o historii regionu.
1892
Založení městského muzea
Historie ašského muzea začíná v roce 1892, kdy bylo na popud tehdejšího starosty Emila Schindlera založeno. Přestože se potýkalo s nedostatkem výstavních a skladových prostor, díky darům od místních měšťanů a továrníků, včetně významných donátorů jako Eduard Geipel a Ernst Adler, se sbírky rozrůstaly. Do muzea se tak dostaly: keramika, obrazy, knihy, kroje, nábytek, zbraně nebo suvenýry ze zahraničních cest.
Město vyčlenilo pro potřeby muzea dvě místnosti ve škole v Kamenné ulici. Ve 30. letech 20. st. se muzeum přestěhovalo do budovy, která stála vedle Ašské spořitelny na Hlavní ulici. Zde městské muzeum vydrželo až do 50. let 20. st.
1905
Založení Přírodovědného a kulturně-historického spolku
Městské muzeu nebylo v Aši jedinou institucí, která se muzejní činností zabývala. V roce 1905 založil Richard Friedrich Přírodovědný a kulturně-historický spolek (muzejní spolek) v Aši (Natur- und Kulturhistrorische Verein (Museumsverein) in Asch“. Friedrich spolek založil kvůli odlivu starých ašských cenností (cechovní předměty, kroje) přičiněním starožitníkům mimo region nebo do soukromých sbírek. Ve 20. letech 20. století na popud starosty města, Carla Tinse, vyčlenil ředitel ašského gymnázia pro potřeby spolku v prostorách školy jednu místnost. Nutné vybavení poskytlo město.
1945
Velká újma po 2. světové válce
Obě muzea, jak městské, tak spolkové, byly předány správci kulturního oddělení v prosinci 1945. Od spolku převzal správce: samotné sbírky, přírůstkový seznam, seznamy jednotlivých sbírek, účetní knihy a kroniku spolku. A klíče. V mezidobí se ztratila numizmatická sbírka a předměty, které byly vystaveny ve vitrínách. Správce kulturního oddělení nechal sbírkový fundus spolku převézt do budovy městského muzea na Hlavní ulici. Vzniklo tak Okresní vlastivědné muzeum. Od této doby se až do roku 1958 o muzeum a budovu muzea nikdo nestaral. Budova začala časem chátrat, ze sklepa vzlínala spodní voda, střechou zatékalo. Tímto stavem značně trpěly i sbírkové předměty. Nejspíše značná část sbírek byla rozkradena - přírůstkové knihy „starých muzeí“ se nedochovaly, tak jako se nejspíše nedochovalo i mnoho sbírkových předmětů. Nová evidence předmětů se začala vytvářet až od roku 1958.
1966
Definitivní sídlo na „zámečku“
V polovině 60. let 20. století bylo muzeum definitivně přesunuto do „zámečku“ na Mikulášském vrchu. Mikulášským vrchem se označovala kdysi samostatná část města v okolí katolického kostela sv. Mikuláše, kde měla své sídlo katolická větev jinak evangelických pánu z Zedtwitz. Tímto „zámečkem“ je míněno právě ono zedtwitzské sídlo. „Zámeček“ ale roku 1814, tak jako 2/3 města, vyhořel při ničivém požáru. Zedtwitzové se rozhodli spáleniště prodat punčocháři Ungerovi. Roku 1898 koupil pozemky s obytnými a hospodářskými budovami továrník Klaubert.
Obytný dům do dnes stojí a slouží jako sídlo ašského muzea.
Jelikož se budova muzea nachází v místech někdejšího zedtwitzovského zámku, tak jí toto označení zůstalo do dnešních dnů.
1970
Zaměření na textilní průmysl
V 70. letech 20. století se muzeum začalo zaměřovat na dokumentaci a sběr předmětů z oblasti textilního průmyslu.
Vznikla tak jedinečná sbírka, která dokumentuje dřívější slávu dnes již skoro neexistujícího textiního průmyslu na Ašsku.
2010
Součást příspěvkové organizace
V březnu 2010 se muzeum stalo součástí příspěvkové organizace města Aš s názvem Knihovna a Muzeum Aš, příspěvková organizace.
Muzeum se věnuje nejen výstavám a přednáškám, ale také centrální evidenci kamenných křížů a drobných památek v České republice.
2014
Expozice národopisné sbírky
V roce 2014 vznikla díky projektu „Setkávání a výstavy – projekt spolupráce muzeí Mylau a Aš“ samostatná expozice národopisné sbírky. Tato expozice se nachází v budově bývalé Městské knihovny a hasičské zbrojnice na ašském Poštovním náměstí, kde zabírá celé první patro. Budova byla postavena v roce 1931 podle návrhu architekta Emila Rößlera a v roce 2009 prohlášena kulturní památkou.
2023
Aktuální stav muzea
Ašské muzeum je neustále aktivní. Pořádá tematické výstavy, přednášky na různá témata z historie Ašska a textilního průmyslu. Dále podporuje četné badatele, kteří se na muzeum obrací se svými dotazy ohledně ašské historie.
Muzeum v rámci spolupráce se Společností pro výzkum kamenných křížů vede centrální evidenci křížů a drobných památek v České republice.
Badatelna muzea
Mohlo by Vás zajímat...
Jelikož se ašské muzeum zaměřuje na shromažďování informací o Ašsku a textilním průmyslu, vznikla v průběhu let rozsáhlá knihovna s nejrůznějšími materiály a knižními tituly, které se těmito tématy zabývají. Tato sbírka obsahuje historické dokumenty, knihy, fotografie a další materiály, které poskytují cenné informace o regionu a jeho průmyslové minulosti.
Všem zájemcům jsou tyto materiály a knihy prezenčně k dispozici v prostorách badatelny, která se nachází v budově zámečku (Mikulášská 3). Badatelna nabízí ideální prostředí pro studium a výzkum, a je otevřena pro širokou veřejnost, studenty, badatele i odborníky.
Badatelna Společnosti pro výzkum kamenných křížů
Zájemcům o tematiku kamenných křížů a dalších drobných památek jsou materiály a literatura poskytovány taktéž prezenčně v prostorách badatelny. Muzeum spolupracuje se Společností pro výzkum kamenných křížů a uchovává rozsáhlou dokumentaci těchto památek, včetně map, kreseb a popisů. Badatelna tak slouží jako klíčové místo pro všechny, kdo se zajímají o historii Ašska, textilní průmysl nebo drobné památky.
Badatelna ašského muzea poskytuje nejen přístup k cenným materiálům, ale také odbornou pomoc při výzkumu a studiu.
Navštivte nás a objevte bohaté dědictví a historii Ašska v naší badatelně.
Audiokniha, která vás provede tajemnými příběhy z nejzápadnější části České republiky
Pověsti Ašska do ucha
Muzeum Aš ve spolupráci s Davidem Nushartem představuje audioknihu „Pověsti Ašska do ucha“, která přináší 25 vybraných pověstí z nejzápadnějšího koutu České republiky.
Tuto audioknihu načetli významní čeští herci, včetně Ondřeje Vetchého, Vlastimila Zavřela, Arnošta Goldflama, Vladimíra Javorského a Zlaty Adamovské.
Cílem tohoto projektu je přiblížit ašské pověsti široké veřejnosti, rodákům, lidem se zrakovým postižením i těm, kteří běžně knihy nečtou. Audiokniha byla slavnostně pokřtěna 25. září 2014 v muzeu na Poštovním náměstí v Aši, známém také jako „Hasičárna“. Od tohoto dne si ji můžete zdarma poslechnout či stáhnout na této stránce, nebo zakoupit v ašském informačním centru.
Audiokniha na Spotify